Paznokcie

Łamliwość paznokci

Łamliwość paznokci to najczęściej spotykane schorzenie paznokci. Istnieje pewien związek pomiędzy łamliwością paznokci a suchą skórą, gdyż to właśnie osoby z cerą suchą najczęściej mają problem z łamiącymi się paznokciami bądź też z rozwarstwianiem się płytki paznokcia.

Sucha skóra to również suche paznokcie, a dokładniej - ich niezdolność do zatrzymywania wody, która jest wyjątkowo ważna w przypadku paznokci. O ile skóra czy włosy dodatkowo posiadają łój oraz tłuszcz, które pozwalają zachować im więcej wilgoci, to paznokcie są ich pozbawione.

Łamliwość paznokci nasila się dodatkowo pod wpływem czynników zewnętrznych. Szkodzi im chłodne i suche powietrze, szkodzi im również przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach. Łamliwość paznokci może zwiększać również zbyt częste malowanie paznokci, usuwanie lakieru zmywaczem do paznokci i używanie do tego źle dobranych kosmetyków.

Co można rozbić w przypadku problemu związanego z łamliwymi paznokciami?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by paznokcie zaopatrzyć w niezbędną wodę oraz tłuszcz. Codzienna kąpiel dłoni w ciepłej wodzie i korzystanie ze specjalnych kremów do rąk to najlepsze rozwiązanie. Kobietom zaleca się zakładanie rękawiczek ochronnych podczas wykonywania prac domowych, dzięki czemu ogranicza się kontakt dłoni (a więc i paznokci) ze szkodliwymi substancjami chemicznymi i detergentami.